מגמה מוגברת – 5 יחידות לימוד

המגמה מעניקה כלים להבנת המרכיבים המגוונים והעשירים של היצירה הקולנועית.

הלימודים במגמה מתחלקים לחלק עיוני, וחלק מעשי.

החלק העיוני עובר על כל היסטוריית הקולנוע, מהמצאת המצלמה ועד ניתוח של קולנוע כיום. הלימודים במגמה יקנו כלים לניתוח, הבנה, הערכה וביקורת של יצירות קולנועיות, באמצעות יסודות השפה הקולנועית (אמצעי המבע הקולנועיים): עריכה, פסקול, תפאורה, תסריט וצילום ואף תאפשר לכם התנסות מעשית בהפקת סרט קצר ווידאו קליפ.

במהלך השעורים יוקרנו סרטים עלילתיים ודוקומנטריים באורך מלא, מתקופות שונות, נעקוב אחרי במאים שונים וסגנונות יצירותיהם כגון: היצ’קוק, צ’אפלין, מרטין סקורסזה, וודי אלן, בריאן דה-פלמה.

נבחן ז’אנרים שונים בקולנוע כגון: ז’אנר מחזות זמר, ז’אנר המלודרמה, ז’אנר סרטי גאנסטרים, פמניזים בקולנוע וכמובן שיופעל דגש על קולנוע ישראלי על גווניו השונים: הקולנוע הלאומי, קולנוע אישי וקולנוע בידורי עדתי (סרטי בורקס – “קזבלן”, “סאלח שבתי” ).

 

מבנה תכנית הלימודים

תכנית הלימודים במסלול “אמנות הקולנוע” כוללת 5 יחידות לימוד, מתוכן 3 יחידות לימוד עיוניות ו- 2 יחידות לימוד מעשיות:

יחידה 1: “מבוא לקולנוע – יסודות המבע הקולנועי”- כיתה י+י”א
יחידה עיונית זו מהווה את יחידת הבסיס במגמה ומספקת היכרות עם הטכניקה והפואטיקה של המבע הקולנועי, ומעניקה כלים להבנת היצירה הקולנועית, החל בצילום הבודד  וברצף הקולנועי וכלה בסרט ביחידה סיפורית וסגנונית שלמה.

התלמידים יבחנו בבחינת בגרות בכיתה י”א ברמה של 1 יח”ל. במהלך השנה התלמידים יחוו גם את הצד המעשי בפרויקטים אישיים וכיתתיים. המטרה היא להעביר לתלמידים את החוויה של עשייה קולנועית. כל נושא יסוכם על ידי פרויקט מעשי.

יחידה 2 ו-3: “אמנות הקולנוע- כיתה י”ב
יחידות עיוניות אלו עוסקות בתכנים בדיוניים, תיעודיים בקולנוע, התפתחות הסרט האילם (הראינוע) התפתחות פס הקול, תיאוריות וזרמים בקולנוע , קולנוע חברתי, קריאה וניתוח מאמרים בנושא קולנוע, חשיפה לז’אנרים שונים בקולנוע, לבמאים ויוצרים קולנועיים, סגנונות ותמורות באמצעי הביטוי בקולנוע.
התלמידים יבחנו בבחינת בגרות בכתה י”ב ברמה של 2 יח”ל.

יחידה 4 ו- 5: קולנוע מעשי – פרוייקט גמר- כיתה י”ב

יחידות מעשיות אלו מתמקדות בתהליך היצירה וההפקה הקולנועית. תלמידי המגמה מפיקים וידאו קליפ וסרט עלילתי או דוקומנטרי קצר (עד 15 דקות).
בחינת הבגרות ב- 2 היחידות המעשיות כוללת הצגת סרט הגמר בפני בוחן חיצוני ממשרד החינוך.

במהלך שלוש השנים במגמה התלמידים יחשפו ליוצרים שונים ומגוונים מהתעשייה שיבואו לתת הרצאות. התלמידים יצאו לסיורים על סט צילום ויקבלו את החשיפה המרבית, בכדי שיוכלו להבין את המהות של עשייה קולנועית.