לימודי חקלאות

כל מה שחשוב להבין על לימודי חקלאות

לימודי חקלאות נעשו נפוצים באקדמיה כבר שנים ארוכות, כמו גם במסגרת התיכונית במגמות הבגרות בביולוגיה וחקלאות. יתכן והמקום הטוב ביותר עבור לימודי חקלאות לבני נוער הוא במסגרת פנימייתית בכפרי נוער המתרכזים בנושאי חקלאות וסביבה. במהלך הלימודים במסגרת של פנימייה חקלאית לרוב לומדים לתעודת בגרויות במגמה ביולוגית המשולבת עם חקלאות אקולוגית ומעשית. הלימודים בפנימייה שונים ממסגרות לימודיות אחרות וכוללים לימודיים מעשיים וחווייתיים מקרוב של התלמידים עם הטבע ובעלי החיים, לצד מיקוד חינוכי וערכי בבני הנוער עצמם ובהתפתחותם האישית מבחינה חינוכית, חברתית וערכית. פנימייה חקלאית משלבת באופן יישומי את הלימודים העיוניים עם  העשייה הפרקטית בענפים החקלאיים השונים תוך דגש על חקלאות ברת קיימא.

חקלאות מעשית

במסגרת מכינה חקלאות ראשון לציון הנערים עוברים קורסים של לימודי חקלאות מעשית ונהנים להקים ולתחזק גינות ירק, לטפל בחממות, לגדל בעלי חיים ועוד. במקרים רבים הירקות שמגדלים התלמידים מיועדים  גם לצריכה עצמית, גם אם באופן סמלי, במסגרת מכינה חקלאות ראשון לציון בה הם שוהים. חלק בלתי נפרד מההתנסות המעשית של קורס חקלאות במסגרת מכינה חקלאות יבנה הינו בתחזוקה שוטפת של שטחי החקלאות והגינון בסביבתם. הלימודים הפורמליים ובלתי פורמליים של לימודי מכינה חקלאות רחובות יכולים לטפח ולהעצים את ערכי איכות הסביבה ואהבת הסביבה.  הבנת החשיבות והשמירה על  הטבע בקרב בני הנוער והחניכים של מכינה חקלאות יבנה מתרחשת לא רק בכיתות, אלא בכל הסביבה החינוכיות המשלימה, המדשאות החיצוניות, פינות הנוי והגינון, החוגים שונים, ימי העשרה וטיולים חינוכיים בחוות ברחבי הארץ.

לימודי חקלאות בכפר הנוער עיינות

כפר הנוער עיינות ממוקם בין ראשון לציון ליבנה ונותן מענה לכל אזור השפלה הדרומית. ההיסטוריה של המקום הולכת אחורה לשנות ה30 של המאה הקודמת ועל הגבעות המקיפות את המקום אף נערך קו ההגנה הדרומי על תל אביב במלחמת הקוממיות. הכפר הינו מרכז חינוכי ייחודי וותיק המהווה מרכז לחדשנות ועשייה חינוכית וחקלאית כולל לימודי מכינה חקלאות רחובות והסביבה. הפנימייה החקלאית כפר הנוער עיינות מאמין, מאמינה בהענקת יחס אנושי חם ואוהב לכל חניכי הכפר וחברי הקהילה. צוות הכפר דוגל בחינוך לאחריות של הנוער לעתידו ולעתידה של החברה הישראלית כולה. בפנימייה הצוות מחויב לטיפוח תחושת המסוגלות האישית של התלמידים וליצירת מסגרת המאפשרת לכל אחת ואחד לממש את הפוטנציאל האישי שלהם בכל התחומים ולהגיע להישגים חברתיים ולימודיים, תוך מימוש עצמי והבנה מעמיקה לגבי אחריותנו לעתיד החברה והסביבה.