כל מה שרצית לדעת על פנימייה חקלאית

במהלך הלימודים במסגרת של פנימייה חקלאית לרוב לומדים לתעודת בגרויות במגמה ביולוגית משולבת עם חקלאות מעשית. הלימודים בפנימייה שונים ממסגרות לימודיות אחרות וכוללים מגע מקרוב של התלמידים עם הטבע ובעלי החיים, לצד מיקוד חינוכי וערכי בבני הנוער ובהתפתחותם האישית. פנימייה חקלאית משלבת את הלימודים העיוניים בעשייה פרקטית בענפים החקלאיים השונים תוך חינוך למצוינות והשגיות לימודית.

האתוס הציוני

כידוע, כפר הנוער החקלאי הינו חלק מהאתוס הציוני עוד לפני הקמת המדינה. במשך דורות רבים שדרת ההנהגה הישראלית התברכה ברבים מבוגרי כפר הנוער החקלאי כשהמוכר שבהם, הוא ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין. כפרי הנוער מתגאים בחינוך ערכי למצוינות ועשייה ובמקרים רבים מובילים באחוזי הבוגרים המתגייסים לצה”ל לשירות משמעותי, כמו גם באחוזי הזכאים לבגרות של התלמידים בפנימיות ובאחוזים הגבוהים של הבוגרים שמתנדבים למכינות ושנת שירות.

לימודים מעשיים

במסגרת פנימייה חקלאית הנערים עוברים קורס חקלאות מעשית ונהנים להקים ולתחזק גינות ירק, לטפל בחממות, לגדל ירקות ועוד. במקרים רבים הירקות שמגדלים התלמידים מיועדים לצריכה עצמית במסגרת החינוכית בה הם שוהים. חלק בלתי נפרד מההתנסות המעשית של קורס חקלאות הינו תחזוקה שוטפת של שטחי הגינון בסביבתם. הלימודים הפורמליים ובלתי פורמליים של קורס חקלאות יכולים לטפח ולהעצים את ערכי איכות הסביבה, אהבת הסביבה והבנת החשיבות והשמירה על  הטבע. מתחם הלימודים מורכב לא רק מהכיתות, אלא מכל הסביבה החינוכיות המשלימה, המדשאות החיצוניות, פינות הנוי והגינון, החוגים שונים, ימי העשרה וסדנאות וסיורים לימודיים וטיולים ברחבי הארץ.

פנימייה חקלאית בכפר הנוער עיינות

כפר הנוער החקלאי עיינות ממוקם בין ראשון לציון ליבנה. הכפר הינו מרכז חינוכי ייחודי וותיק המהווה מרכז לחדשנות ועשייה חינוכית וחקלאית. הצוות של פנימייה חקלאית כפר הנוער עיינות מאמין, בהענקת יחס אנושי חם ואוהב לכל חניכי הכפר ובחינוך לאחריות של הנוער לעתידו ולעתידה של החברה הישראלית כולה. בפנימייה הצוות מחויב לטיפוח תחושת המסוגלות האישית של התלמידים וליצירת מסגרת המאפשרת לכל אחת ואחד לממש את הפוטנציאל האישי שלהם ולהגיע להישגים חברתיים ולימודיים, תוך מימוש עצמי.  הרחבת מיומנויות הלמידה והידע של החניכים נעשה, בין השאר באמצעות כיתות לימוד קטנות במיוחד, מגמות חדשניות בחקלאות אקולוגית, פעילויות חינוכיות מעשירות במגוון של תחומים וקבלת סיוע לימודי פרטני, לאחר שעות הלימודים בהתאמה אישית לצרכים של כל תלמיד ותלמידה.